Recenzija: Alcatel OneTouch Idol 3 4,7″

Alcatel one touch idol 3

Alcatel je starijim generacijama dobro poznat proizvođač, dok su se neki mlađi naraštaji s ovim brendom prvi put susreli vjerojatno tek nedavno. No, francuski proizvođač vrlo je dosljedan u svojim naporima da osvoji srednji cjenovni rang, a OneTouch Idol 3 posljednji je odgovor na to. U nastavku vam donosimo naše dojmove zajedno s iznenađenjima kakve ovaj pristupačan uređaj krije.


Alcatel one touch idol 3

Potreba za kvalitetnim, jeftinijim mobitelima na tržištu nikad neće nestati, čemu svjedoči sve veći broj mobitela s relativno dobrim specifikacijama koji cijenom ne prelaze 2000 kuna. Upravo ovdje negdje se “ugurao” Alcatel OneTouch Idol 3, koji će vam za ove novce osigurati par značajki kakve nemaju ni puno skuplji uređaji. Cilja na mlađu publiku, ljude u pokretu, ljubitelje glazbe i elegantnog dizajna. Ima li sve značajke koje mogu zadovoljiti takvu skupinu korisnika?

OneTouch Idol 3 donosi stadnardno pakiranje uz jedan bitan detalj

Kutija je izrađena od tvrdog kartona i ostavlja kvalitetan dojam, no ne razlikuje se od većine kutija konkurentnih proizvođača. U paketu dobivate mobitel, alat za ubacivanje SIM kartice, standardnu papirologiju koja se sastoji od korisničkih uputa i garancije, USB kabel, adapter i, ono najbitnije, slušalice JBL by Harman. Isti potez Alcatela hvalimo, zato jer većina proizvođača u ovom cjenovnom rangu pažnju ne pridodaje slušalicama.

alcatel-idol-3-kutija-2 alcatel-idol-3-kutija

Sa svojih 110 grama i ugodnim dizajnom prati trendove

Da, uređaj je iznimno lagan. Teži svega 110 grama, dok debljina iznosi 7.6 milimetara, pa samim time vrlo lijepo leži u ruci, čemu doprinose i manje dimenzije. Dopiranje do krajnjih rubova zaslona s jednom rukom nije nikakav problem, što je bilo ugodno osvježenje nakon konstantnog korištenja uređaja većih od 5″. Kao i prethodna dva modela, Idol 3 ima određenu dozu šarma koja ga ističe od konkurencije, što je svakako pohvalno u današnje vrijeme.

Posebno je upečatljiva prednja strana koja djeluje “skupo” zahvaljujući gotovo potpuno crnom zaslonu koji se elegantno stapa s crnim rubovima, čineći cjelinu. Dupli prednji zvučnici nalaze se s gornje i donje strane te su blago utisnuti, što stvara iluziju da zaslon “pluta”. Stražnja strana izrađena je od plastike koja je relativno otporna na otiske prstiju, no također je blago savitljiva na dodir i ne ostavlja dojam kvalitete unatoč tome što pokušava imitirati brušeni metal.

Obrub uređaja izrađen je od kombinacije brušenog i sjajnog metala i ovo je možda jedini detalj koji narušava balans uređaja, jer se radi o lošoj plastici, i samim time lošoj imitaciji koja neće nikoga zavarati. Ipak, kvaliteta izrade je odlična; uređaj je čvrst, elementi su dobro spojeni i osjećaj u ruci je kompaktan i robustan, što je najbitnije od svega. Jedino na što imamo primjedbu je pozicija tipke za otključavanje koja se nalazi s lijeve gornje strane i kako god okrenete, nezgodno ju je koristiti. Radije bismo je vidjeli ispod tipki za volumen, ili bar malo niže nego što je sad. Što se tiče tipki, možda će nekim korisnicima biti mrvicu niske, ali pružaju dobar “otpor” i čvrst osjećaj pod pritiskom, pa na taj dio nemamo primjedbe.

Android Lolipop uz četverojezgreni Cortex-A53

Specifikacije Alcatela OneTouch Idol 3 su osrednje, no ipak nisu ni toliko loše da bi se to drastično osjetilo u performansama. Tu je solidni Snapdragon 410 čipset i četverojezgreni 1.2 GHz Cortex-A53, 1.5 GB radne memorije uz 8 GB prostora za pohranu, 4.7 inčni IPS LCD zaslon rezolucije 720 x 1280 piksela i gustoće 312 piksela po inču, Adreno 306 grafika, baterija od 2000 mAh, 13MP kamera te povrh svega, Android Lollipop s Alcatelovom doradom sučelja. S druge strane, tu je softver koji je nedovoljno optimiziran i ne izvlači maksimum iz hardvera, stoga ćete s vremena na vrijeme iskusiti zastajkivanja u sučelju i animacijama te lag tipkovnice.

Zaslon je, s druge strane, svijetla točka mobitela, iako je riječ o 720p panelu. S obzirom na manju dijagonalu, gustoća je iznad 300 ppi pa nećete primijetiti piksele. Prezentacija boja je također dobra te su one na toplijoj strani, uz dobru zasićenost, dok pojačavanjem pozadinskog osvjetljenja na 100% dobivate dobru vidljivost i na suncu. Pored toga, zaslon štiti Dragontrail staklo umjesto Gorilla stakla, stoga očekujte manju otpornost na ogrebotine. Potpune specifikacije pogledajte na GSMAreni.

Baterija od 2000 mAh ne zvuči obećavajuće, no s obzirom na manji zaslon i dobru softversku optimizaciju, bar što se tiče ovoga dijela, iz baterije je izvučen maksimum. U prosjeku možete očekivati dan i pol normalnog korištenja, što je oko 20 sati, ili cijeli dan intenzivnijeg korištenja – što i nije loše za bateriju toga kapacitetu. Baterija je pod punim opterećenjem izdržala 3 sata i 45 minuta (zaslon na 100% osvjetljenja i konstantnog korištenja CPU-a/GPU-a). Što se tiče punjenja, mobitel nažalost nema Quick Charge tehnologiju, a za punjenje od 1% do 100% trebat će vam do 2,5 sati, dok za punjenje od 25% do 100% oko 90 minuta, što je za ovaj cjenovni rang standardno.

JBL zvučnici i slušalice

Zvučnici su pravo malo iznenađenje. Riječ je o JBL-ovim duplim prednjim zvučnicima koji vrlo lako izlaze kao pobjednici, ne samo u ovom cjenovnom rangu, nego i općenito na tržištu pametnih telefona današnjice. Imamo samo jedan savjet: držite volumen ispod 40%.  Radi se o nevjerojatno glasnim i kristalno jasnima zvučnicima kojima jedino fali mrvica basa, no to u ovom slučaju ne možemo uzeti kao nedostatak. Pozive i obavijesti možete bez problema čuti i iz druge prostorije. Slušalice su također iznadprosječno kvalitetne, što izradom što po reproduciranju zvuka, a i jednostavno izgledaju odlično. S njima dolaze i gumice različitih veličina pa možete biti sigurni da će odgovarati svačijem uhu.

JBL by harman slušalice

Kamera i kvaliteta fotografija

Stražnja kamera od 13MP hvata fotografije prosječne kvalitete, a uz dobre uvjete možete izvući odlične fotke. Pri lošijem svjetlu dolazi do drastičnijeg pada kvalitete čak i za ovaj cjenovni rang, no sve se balansira vrlo brzim okidanjem i brzim sučeljem. Prednja kamera od 8MP sa širokokutnom lećom kvalitetom odmiče od srednje cjenovnog ranga i moramo je pohvaliti jer nudi dobru kvalitetu snimanja i fotografiranja.

Zaključno, OneTouch Idol 3 predstavlja dobro balansirani mobitel

Zvučnici su vjerojatno najjači adut ovog mobitela, iako se općenito radi o dobro balansiranom uređaju kojem nismo uspjeli naći puno prigovora. Ako izuzmemo nešto slabiji hardver i, u ovom trenu, osrednju optimizaciju softvera, za nešto više od 2000 kuna dobivate uređaj s kojim ćete biti i više nego zadovoljni, posebice ako ste prosječan i manje zahtjevan korisnik koji voli kompaktnije uređaje i većinu vremena mobitel koristi za slušanje glazbe, dopisivanje i hvatanje selfija. Možda će kao takav biti draži upravo ženskom dijelu populacije.

Ono što bismo ipak voljeli vidjeti je nadogradnja softvera koja će pružiti bolju optimizaciju i izvući maksimum iz hardverske konfiguracije, jer prostora za poboljšanja u ovom aspektu definitivno ima. Sve u svemu, naša očekivanja su u određenim pogledima i premašena, stoga imate naše preporuke. Alcatel OneTouch Idol 3 4,7″ možete pronaći u Mobisu kojem se ujedno i zahvaljujemo na ustupanju uređaja.

Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)