Recenzija: Bluboo Maya Max

recenzija: bluboo maya max

Koja je gornja granica veličine ekrana? Unatoč tome što je doživljaj prilično subjektivan, nakon dva tjedna druženja sa šest-inčnim Bluboo Maya Max, prilično sam siguran da mogu kompetentno pričati o tome. Ono što me još više zaintrigiralo kod ovoga uređaja definitivno je bila njegova cijena od kojih 1100 kuna i ono što je on na papiru nudio za nju, stoga moje dojmove, zaključke i zapažanja o ovome modelu, uz blagi osvrt na jeftine kineske mobitele, možete pročitati u recenziji Bluboo Maya Max modela.

bluboo-maya-max

Vjerovali ili ne, na kineskom tržištu događaju se promjene. “Manjim” proizvođačima sve je teže nositi se s oštrom konkurencijom, gdje Huawei, Xiaomi, Oppo sve više dominiraju tržištem, na taj način istiskujući proizvođače kao što je Bluboo pa čak i neke krupnije ribe. Međutim, pošto je riječ o tržištu s ogromnim brojem potrošača, manji proizvođači još uvijek opstaju i nude pristupačnije mobitele nego ikad ne bi li bar cijenom pokušali privući mase.

Uređaji kao što je Bluboo Maya Max odlično se prodaju i izvan svoje matične zemlje Kine, prije svega zahvaljujući spomenutoj cijeni i većoj kupovnoj moći zapadnog svijeta, gdje si ljudi nerijetko, takoreći iz znatiželje, naručuju mobitele iz najnižeg cjenovnog ranga jer eto, mogu riskirati tih 100-150 dolara. Međutim, u većini slučajeva se iznenade kada shvate da su ti uređaji ne samo u potpunosti funkcionalni, već i da imaju sasvim pristojne performanse i kvalitetu izrade.

Bluboo Maya Max: jeftino pakiranje i nešto “skuplji” doživljaj

Kutija u kojoj je Bluboo stigao izrađena je od žutog kartona sa srebrno utisnutim logotipom na prednjoj strani i osnovnim podacima ispisanima na naljepnici pozadi. O kvaliteti pakiranja i unboxing iskustvu ne vrijedi niti diskutirati kod mobitela ove cijene, jer imao sam osjećaj da otvaram kutiju cipela a ne kutiju s mobitelom. No stvar se promijenila kada sam uređaj izvadio van.

Maya Max košta svega 1100 kuna, ali aluminijsko kućište i 2.5D zaslon to ni po čemu ne odaju kada mobitel po prvi put uzmete u ruke. Sasvim prirodno, moja reakcija bila je: “ok, ovo je ogroman mobitel”, ali nakon par minuta druženja s njim, shvatio sam da je veličina unutar gornjih granica za udobno korištenje te da ipak djeluje “skuplje” od 1000 kuna. Naravno, razlika između “vrijedi” i “košta” nije samo semantička, ali bio sam prilično zadovoljan kvalitetom izrade i općenitim dojmom koji je mobitel ostavljao u rukama. U kutiji ćete još pronaći standardnu papirologiju, USB-C kabel (bez adaptera za MicroUSB), punjač, dodatnu zaštitnu foliju za ekran, silikonsku zaštitnu masku kao i dvije krpice za čišćenje.

bluboo-maya-max-kutija

Bluboo Maya Max: kvaliteta izrade i prvi dojmovi

Maya Max me podsjeća na siromašne ljude koji se skupo oblače kako bi impresionirali okolinu, jer zahvaljujući kombinaciji aluminija i stakla mobitel u rukama djeluje odlično. Prednjom stranom dominira 6-inčni HD zaslon rezolucije 1280×720 piksela. Prilično niska brojka uzevši u obzir veliku dijagonalu, ali gustoća od oko 250 piksela po inčnu je tolerantna. S prednje strane nećete pronaći ništa više osim zvučnika i malene leće 8MP kamere te uobičajenih senzora i LED indikatora skrivenih ispod tamnoga stakla gornjeg dijela mobitela. Sa stražnje strane zato imamo blago izbočenu 13MP kameru, duple LED bljeskalice, čitač otiska prsta te Bluboo branding pri dnu. S desne strane nalaze se iznenađujuće čvrste i responzivne tipke za volumen i standby, a s lijeve možete pronaći utor za SIM i MicroSD karticu. Ispod utora, po uzoru na iPhone, nalazi se mute switch za instantno gašenje tonova obavijesti. Na gornjoj strani mobitela je 3.5mm ulaz za slušalice zatvoren zaštitnim adapterom koji mobitelu daje IP63 rating, a s donje strane ćete pronaći USB type-C kao i dva otvora za zvučnike, iako se pravi zvučnik nalazi samo ispod desnih rupica.

Sve u svemu, kvaliteta izrade je zadovoljavajuća i neočekivano dobra za ovaj cjenovni rang, ponajprije zahvaljujući aluminijskom kućištu. Svi paneli čvrsto su spojeni a mobitel ostaje kompaktan i čvrst pod bilo kakvim primjenjivanjem pritiska, a na poleđini otisci prsta nisu vidljivi. Također, mobitel teži pristojnih 211 grama pa i to stvara dodatni osjećaj robusnosti. Doduše, jedna sitnica zapela mi je za oko, a to je vibracija. Točnije, motorić koji je zadužen za stvaranje vibracije iznimno je loše kvalitete i njegovo “zveckanje” može se čuti dok mobitel tresete rukama. Pomalo iritantno.  S druge strane, možda je riječ o pokvarenom motoriću na samo ovome mobitelu, što ne bi bilo ništa čudno obzirom da je “konzistentnost u kvaliteti” ponekad nevažan pojam za kineske proizvođače. Osim motorića za vibracije, nemam prigovora na kvalitetu izrade i osjećaj koji mobitel ostavlja u ruci. Mogao bi posramiti neke dvostruko skuplje uređaje bez ikakvih problema.

Bluboo Maya Max: specifikacije i performanse

Pravo pitanje je kako se Maya Max nosi sa svakodnevnim korištenjem; igranjem igara, pokretanjem raznih aplikacija, obavljanjem poziva i fotkanjem. Odgovore na ta pitanja potražio sam kroz ova dva tjedna jer sam Mayu Max koristio kao svoj “glavni” mobitel. Moram priznati da sam prvih dana bio skeptičan pa sam za svaki slučaj u rezervi imao svoj vlastiti mobitel, no na kraju trećega dana odlučio sam ga privremeno spremiti u ladicu i sve svoje povjerenje pokloniti Mayi. Kako je to povjerenje opravdala, možete pročitati kasnije u zaključku.

Mobitel pokreće MediaTekov osmojezgreni MT6750 clockan na 1.5GHz, gdje četiri Cortex A53 jezgre rade na 1.0GHz, a četiri A53 jezgre rade na 1.5GHz. Riječ je o ovogodišnjem čipsetu koji ćete pronaći u bezbroj kineskih mobitela najnižeg cjenovnog ranga, a njegova popularnost ipak nešto govori. Naime, u kombinaciji s 3GB radne memorije i Androidom 6.0, ovaj mobitel ima sasvim zadovoljavajuće performanse za prosječnog korisnika.

AnTuTu benchmark Mayi je dodijelio 43101 sveukupnih bodova, što je ovaj uređaj smjestilo na 36. mjesto, odmah ispod Meizu Note3. CPU i 3D rezultati od strane aplikacije ocijenjeni su kao “osrednji”. Upravo tako bi ih i ja ocijenio. Maya Max se u svakodnevnom okruženju snalazi prilično dobro, gdje sam jedini ozbiljniji pad performansi osjetio prilikom igranja grafički intenzivnijih naslova poput Asphalt 8: Airborne ili Unkilled, i to u obliku povremenih trzavica ili pada frameratea.

Što se tiče sučelja, Android 6.0 blago je dorađen po uzoru na iOS koji Kinezi toliko vole, ali količina bloatwarea je minimalna, a i ono malo aplikacija koje dolaze instalirane s mobitelom možete pobrisati. Inače nisam ljubitelj ovakvih dorada, tako da sučelje neću previše komentirati. To je ionako subjektivna stvar. U cijeloj priči je bitnije da sve radi brzo i bez zastajkivanja prilikom promjene aplikacija ili navigacije, a izmjene su napravljene samo na početnom zaslonu dok je ostatak sučelja prilično stock Android 6.0.

Bluboo Maya Max: zaslon je ugodno iznenađenje

Zaslon je još jedna stavka koja me je ugodno iznenadila, iako ima “samo” 250 piksela po inču. Da, zbog toga nije toliko oštar, ali je i daleko od toga da se naziru individualni pikseli, osim ako ih zbilja ne krenete tražiti. Ono što je bitnije za spomenuti svakako je odlična reprodukcija boja koje su zasićene i žive, a vidljivost na suncu solidna ako je osvjetljenje na maksimumu. Čak je i crna boja prilično duboka u odnosu na ostale “obične” panele, stoga ako zanemarimo ovih 50 ppi koji fale do 300, zaslon je bio prilično ugodno iznenađenje. Ako ništa drugo, manji broj piksela poboljšava autonomiju.

Autonomiju ne bi trebalo izostaviti, jer i ona je iznadprosječno dobra. Kapacitet baterije je 4200mAh i to osigurava cijeli dan intenzivnog korištenja, ili dva dana umjerenog korištenja. Ovaj mobitel ima tehnologiju brzoga punjenja, iako se baš ne bi mogla nazvati “brza”. S obzirom da je riječ o povećoj bateriji, mobitel se morao puniti preko noći. Punjenje preko USB-a zaboravite, osim ako nemate čitav dan vremena.

Bluboo Maya Max: kamera nije pretjerano oduševila, ali za ovaj cjenovni rang niti podbacila

Od 13MP senzora možete, u najboljem slučaju, očekivati osrednje performanse kamere, iako se radi o Sony IMX214 senzoru, ako je vjerovati proizvođaču. Međutim, performanse kamere svakako pripadaju u ovaj cjenovni rang i po ničemu ne iskaču iz toga okvira. Rezultati su puno bolji kada ima više svjetla, što je sasvim normalno, ali čim se ono bar malo smanji u zatvorenom prostoru, do izražaja dolazi lošija kvaliteta, zamućenost i problemi s reprodukcijom boje. Doduše, reprodukcija boja nije puno bolja niti na otvorenom, jer fotografije su isprane a nebo i svjetliji objekti djeluju nadeksponirano. U usporedbi s nekim drugim mobitelima, uključivanje ili isključivanje HDR-a ne čini znatnu razliku, kao što možete usporediti na ove dvije fotografije ispod koje su fotkane po noći. Dodatno tome, HDR samo produžuje okidanje koje je ionako sporo, stoga sam zaključio da ga je bolje uopće ne koristiti.

Kamera na Blubo Maya Max ne ističe se niti po broju dodatnih postavki ili specijalnih značajki. S lijeve strane imamo tri ikone, gdje prva predstavlja uobičajeni način rada, druga uključuje prednju kameru pa se na fotografiji vidi i fotograf, a treća je panoramski način rada. S gornje strane imamo ikonu za automatsko okidanje nakon otkrivanja osmijeha, HDR, bljeskalicu ili prebacivanje na prednju kameru. S desne strane imamo okidač i ikonu za snimanje videozapisa, dok se pritiskom na kotačić ulazi u postavke. U postavkama ćete vidjeti tri taba, gdje se u prvom nalaze postavke vezane uz fotografiju, poput ekspozicije i balansa bijele, u drugom dodatne opcije poput tajmera i veličine fotografije, dok u trećem tabu možete uključiti elektroničku stabilizaciju slike ili odabrati kvalitetu videozapisa. Također postoji i sedam ugrađenih filtera, a tipke za volumen mogu poslužiti kao fizičke tipke za okidanje dok je kamera pokrenuta.

Zaključno, pozitivne i negativne karakteristike stapaju se u jednu čvrstu trojku

Imam osjećaj da je Bluboo radio uštede na krivim stvarima. Primjerice, zvučnik i mikrofon su nažalost jedna od tih krivih stvari. Kažem nažalost zato što je razgovaranje na mobitelu meni osobno jedna od bitnijih stavki pa samim time i kvaliteta mikrofona/zvučnika igra veliku ulogu. Prilikom bar osam od deset poziva, sugovornik bi znao komentirati kako me slabije čuje, a istini za volju i ja sam njega slabo čuo. Čak i ako pojačate mobitel na maksimum opet imate osjećaj kao da osoba s druge strane linije priča u svoj mobitel s pet metara udaljenosti. Osobno, ovo me toliko smetalo kod Maye Max da sam karticu na kraju prvoga tjedna vratio u svoj mobitel. Možda ljudima koji mobitel više koriste za dopisivanje i igranje ovo neće toliko igrati ulogu, ali meni je bilo deal breaker. Da stvar bude čudnija, donji zvučnik je potpuna suprotnost. Toliko glasan da se već na polovici od maksimalnog volumena počinju javljati distorzije.

S druge strane, imamo odličnu kvalitetu izrade i odabir neobično kvalitetnih materijala za ovaj cjenovni rang, uz dodatak čitača otiska prsta, IP63 rating, USB C i lijep zaslon. Bluboo Maya Max uistinu je čudna mješavina pozitivnih i negativnih karakteristika koje se naposljetku stapaju u čvrstu trojku, ako bi mobitel morao ocijeniti s jedan do pet.

Zahvaljujući tome, Maya Max se nekako prirodno nametnula kao odličan dodatni mobitel za pregledavanje tablica, čitanje PDF-ova, gledanje serija u čekaonicama i ostale slične aktivnosti koje su ugodnije na većim zaslonima, dok sam pozive ili fotografiranje radije obavljao na vlastitom uređaju. Dakle eto, ako nemate želju za sobom vući tablet a želite solidan 6″ mobitel za konzumaciju multimedije, koji će povremeno završiti u rukama klinaca ili mlađeg brata/sestre, Maya Max vas čeka na Gearbest.com.