Kineski Android mobiteli

kineski android mobiteli

U posljednje vrijeme svjedoci smo pristizanja brendiranih kineskih uređaja na zapadna tržišta. Mogu li konkurirati  “poznatim” markama?


kineski androidi

Kineske proizvode općenito prati loša reputacija, te stavljajući prefiks “kineski” ispred bilo čega automatski dobijemo lošu sliku i donesemo zaključak da se radi o nečemu jeftinom i nekvalitetnom, pa tako i kad su u pitanju kineski Android mobiteli. Ovo je dobrim dijelom opravdano, međutim, Kinezi itekako znaju proizvesti kvalitetan proizvod. Uzmimo za primjer iPhone ili bilo koji drugi premium pametni telefon. Većina ih je proizvedena u Kini, zar ne? Zapravo, vjerojatno se dio njih proizvodi u istim tvornicama u kojima se proizvode i jeftini generic uređaji za masovnu potrošnju. O čemu se onda radi? Prvenstveno o tome da kompanije poput Samsunga, Applea i Sonya nameću svoje stroge kriterije kao i rigoroznu kontrolu kvalitete finalnog proizvoda – nešto što kineski proizvođači često zapostavljaju. Za primjer možemo uzeti ozloglašeni Foxconn koji je svima poznat kao proizvođač iPhonea. Međutim, jeste li znali da ova kompanija također poizvodi i Play Station 3, Nintendo Wii i Amazon Kindle Fire? Lista se nastavlja sa Sonyevim, Sharpovim i Toshibinim televizorima te Nokia, Motorola i Huawei mobitelima. Da, svi ovi uređaji, kao i mnogi drugi, proizvode se u jednoj od Foxconnovih tvornica, stoga nije ni čudo da ovaj gigant zapošljava nevjerojatnih 1.2 milijuna ljudi!

Kineska kvaliteta

oppo find 5Tehnički gledano, HTC je prvi kineski mobitel koji se nametnuo kao ozbiljna konkurencija, s obzirom da je Tajvan službeno još uvijek dio Kine i ne smatra se suverenom državom, ali pošto nitko na HTC ne gleda kao na pravog kineskog proizvođača, izostavit ćemo ga. Da nije sve što je iz Kine jeftino, dokazuje Oppo Find 5, koji se u početku prodavao po pristojnoj cijeni od 400-500 eura (ovisno o količini memorije). Valja napomenuti i kako je to bio prvi pametni telefon s 1080p rezolucijom ekrana, a imao je i solidne specifikacijama koje uključuju četverojezgreni 1.5 Ghz procesor, 2GB RAM-a i 13MP kameru. Ono što još više oduševljava od specifikacija je kvaliteta izrade, koja je također na najvišoj mogućoj razini. Drugi mobitel koji bi valjalo istaknuti je Meizu MX3. Ne krivimo vas ako nikad niste čuli za Meizu, ali u svojoj matičnoj zemlji Kini to je vrlo popularan proizvođač. MX3 njihova je perjanica iz 2013. godine a nudi zanimljive specifikacije: četverojezgreni 1.6 GHz Cortex-A15, Exynos 5410  chipset (kakav se nalazi i u Galaxy S4), 2GB RAM-a, 8MP kameru i 1080p 5.1 inčni zaslon, a dolazi u verzijama od 16/32/64 i, pazite sad, 128GB! Lista se nastavlja sa ZTE Grand S II, Huawei Ascend P6 (jedan od najtanjih mobitela na svijetu), Vivo X3 (najtanji mobitel na svijetu) i još nekoliko top-spec uređaja. Kineski proizvođači su dakle i više nego sposobni proizvesti kvalitetne mobitele, samo kada to žele.

Zašto ne vlada veći interes prema zapadnom tržištu?

Operateri

Jedan od razlog zašto ne viđamo više kvalitetnih kineskih mobitela na našem tržištu su i operateri. Evo kako to ide: Recimo da ste novi proizvođač mobilnih telefona i želite da pružatelj usluge X-mobile ponudi vaš top model. On zauzvrat može tražiti da na mobitelu piše X-mobile, dakle, da brendira vaš uređaj svojim imenom. Ukoliko ste već poznati proizvođač čiji su uređaji vrlo popularni, možete izbjeći brendiranje, ali ćete i dalje morati na neki način “podmazati” pružatelja usluge da zaslužite mjesto na polici. Uz to sve, dobro bi bilo uložiti i u marketing i predstaviti se kupcima. Rade li kineski proizvođači išta od navedenoga? Ne.

Zasićenost

Zapadno tržište vrlo je zasićeno mobilnim telefonima i tabletima proizvođača koji su već izgradili snažno ime među kupcima. S druge strane, mobiteli Huaweia i Lenova su tek nedavno predstavljeni kod nas, ali su ipak među top 5 najzastupljenijih proizvođača u 2013. godini, a tu su i ostali poput ZTE-a i Xiaomi-a koji su zasigurno među top 10. Gdje se onda oni prodaju? Na azijsko-pacifičkom tržištu, gdje drže istu poziciju kakvu Samsung, LG, Sony ili Nokia drže u Europi (doduše, Samsung je također jedan od popularnijih brandova i u Kini).

Zemlje u razvoju

Pogodite koja tržišta su proizvođačima trenutno najzanimljivija? Ako ste pomislili europsko ili sjevernoameričko, u krivu ste. Novac trenutno leži u Kini, zemljama Južne Amerike i Afrike, te u Indiji. Upravo na neka od tih tržišta ciljaju i kineski proizvođači sa svojim jeftinim i pristupačnim uređajima. Ta tržišta ne traže kvalitetne proizvode, već što jeftinije. Uz to, određene zakonske regulative koje otežavaju poslovanje na zapadnim tržištima tamo ne postoje, što je još jedan plus (ovo nisu prepoznali samo proizvođači mobilnih uređaja, nego i ostale industrije).

kineski mobiteli
Oppo Find 5, Meizu MX3 i Vivo X3

Isplati li se kupovina?

Ovdje vrijedi isto pravilo kao i za kupovinu bilo kojeg drugog mobitela: ako se uklapa u vaš budžet i nudi sve što trebate, zašto ga ne biste kupili? Vidjeli smo da kineski mobiteli po kvaliteti mogu parirati Samsungu, Sonyu, i ostalim premium proizvođačima, međutim, savjetujemo vam da Huawei, ZTE, Alcatel i ostale slične marke kupujete samo od naših domaćih operatera iz jednog jednostavnog razloga: zbog podrške, odnosno zbog garancije. Ako vas već privlače kineski Android mobiteli, nikako nemojte kupovati nepoznate marke putem stranica kao što je Pandawill, jer vrlo lako možete kupiti mobitel s kojim nećete biti zadovoljni.

Za kraj jedno pitanje: biste li radije odabrali prosječan mobitel poznatog proizvođača po malo višoj cijeni ili top-spec nepoznatog “kineza” za relativno malo novaca?

 

Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)